Akita Inu
ent

Ad 1. Charakterystyka rasy


Jeszcze bardziej niż wygląd akity zafascynować może jego charakter.Wiemy już ,że był psem myśliwskim,że był także psem bojowym,że był obrońcą i stróżem z silnym instynktem terytorialnym i olbrzymią nieufnościa do wszystkich istot spoza swojego stada.Wiemy takze,że bardzo silnie przywiazuje sie do swojej rodziny,szczegolnie zas do jednej osoby,której przewodnictwo potrafi bezwarunkowo zaakceptować.

Trudno opisać wszelkie meandry charakteru akity w paru zdaniach.

Generalnie jest to pies,o ktorym można śmiało stwierdzić,iż jest warunkowo udomowionym wilkiem. Dlaczego? Otóż żadne najbardziej "aksamitne" warunki,trwajace wiele lat nie przekreślą w akicie umiejętności przystosowawczych,umiejętności łowczych,czy instynktu ochrony swojego terytorium przed intruzami - akita spędzi kilka lat na życiu "kanapowym"a kiedy tylko nadarzy sie okazja-zapoluje,choć nigdy tego dotad nie zrobił(wiele dzikich zwierząt w niewoli zatraca instynkty łowcze,albo zatraca możliowści fizyczne i nie ma kondycji potrzebnej do upolowania zwierzęcia).

Akita jest "przedsiębiorcza"- jeśli uzna,iż nie ma dostatecznej kondycji wymyśli coś by upolować jakiegoś mniej uważnego,czy mniej zwinnego zwierzaka.Techniki podchodów i pomysłowość ma niesłychaną,spryt oraz błyskawiczną ocenę sytuacji- włącznie z rozpracowaniem możliwości przeciwnika. Akita może zaprzyajżnić sie z kotem lub go zaledwie tolerowac,ale obcego kota, ktory zapędzi sie na ogród może odłowić.

Akita zawsze bedzie miał instynkt pilnowania swego terytorium.Jego terytorium to będzie także auto,czy jakiekolwiek miejsce, gdzie jego stado bedzie przebywalo choćby prze chwilę,a podczas wedrowek po lesie i górach, jesli gdzieś w oddali zobaczy czlowieka, zawsze zwróci naszą uwagę, że nie jestesmy sami,nigdy natomiast nie obwieszcza głosem kiedy zobaczy dzikie zwierzę.

Akita nie jest psem,ktory szczeka bez potrzeby,potrafi przyzwyczaić się do dużego ruchu przechodniów obok swojego podworka,jednak jesli jakaś osoba zwolni, zacznie sie rozglądać lub czekając na kogoś chodzić tam i z powrotem,akita natychmiast zacznie go bacznie obserwować, wszelkie dla niego podejrzane czyjeś zachowanie obwieści szczekaniem.

Poza szczekaniem używa szerokiej gamy dzwiekow,jest gadułą i dyskutantem,ale wiekszość dzwięków,jakie używa akita na codzien jest zarezerwowana dla wlasnej rodziny i stada. Tylko akita potrafi ryczeć z radosci wykonujac przy tym swój taniec,potrzebne są mu przy tym jakies akcesoria-może byc to zabawka ,a jesli nie ma takowej pod "pyskiem" to złapie cokolwiek: kapeć, skarpetkę,lub nawet listek czy malenki kawalek papierka(kiedy podczas prezentacji akit w biegu na ringu komus odpadnie karteczka z numerkiem,to kazdy akita przebiegajacy obok papierka probuje go wziąśc w pysk,co zawsze rozbawia widzów). Jest to jedna z najcharakterystyczniejszych cech akity-jego taniec radosci. Niesamowite,że wiele z akit nie potrafi wykonac tego rytuału "ryczącego tańca"przy obcych osobach

Akity mają jakby dwa oblicze: jedno dla swoich inne przy obcych.

Rzadko akita jest wylewny i wesoło witajacy obce osoby,jednak przy soim panu,nienagannie zachowa sie wobec każdego,ale tylko w obecności właścicela,nie wolno zostawiać go sam na sam z naszymi gośćmi,gdyż natychmiast staje się szefem i kończy sie jego tolerancja -przestaje byc miłym psem i zawyczaj zamienia wszystkich obecnych w "figury woskowe" do czasu powrotu wlasciciela-znam pare takich relacji,zreszta sama tego doświadczyłam i zapewniam jest to jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć-akita wtedy jest tak sugestywna i stanowacza,iz nie znam nikogo ,kto by sie odważył temu sprzeciwic -a własciwie akita nie robi nic szczegolnego,potrafi samym spojrzeniem wyrazić ,że nikt nie ma prawa niczego dotknac i nie ruszac sie gdyż każdy ruch może skończyć sie żle,jęsli ktoś się nie podporządkuje usłyszy bardzo przekonujące dzwięki,że na pewno nie żartuje.

Na swoim terytorium ma zwyczaj obserwować otoczenie leżąc na jakims podwyższeniu,by miec wszystko na oku.

Ponieważ dorosła akita to pies pokaznych rozmiarow i z jeszcze wiekszymi mozliwosciami niz jego wielkosc na to wskazuje, musi byc odpowiednio zsocjalizowana i szkolona w zakresie psołuszenstwa, tak by zawsze na przywołanie wracała, inaczej niemożliwe będzie w przyszłości spuszczanie akity ze smyczy.

Poniewaz akity w swym charakterze maja silnie wpisany instynkt dominacji(niejako "wiedzą", ze ten ktory rzadzi ma najweicej przywilejow,choć tez i obowiazkow) trzeba bardzo zdecydowanie i starannie uzyskać nad nim dominację i stac sie mądrym i konsekwentnym przewodnikiem.Opracowanie:

Jolanty Talaga Hodowla "HALNE WZGÓRZE" , Zuzanny Chade Hodowla "FUEN NO OKA"